ponedjeljak, 30. rujna 2013.

Plućnjak kao lijek

http://www.crtice-hrvatske.com/slike/biljni_svijet/Ljekoviti_plucnjak_(_Pulmonaria_officinalis_).jpg

Nazivi biljke

Familija: Borraginaceae
Narodni: Plućnjak ljekoviti
Latinski: Pulmonaria officinalis
Ljekarski: Pulmonarie folium, herba
Engleski: Lungwort
Njemački: Lungenkraut
Talijanski: Polmonaria
Francuski: La pulmonaire

Nalazište:

Sjenovite, guste, bjelogorične planinske šume i gajevi, a ima ga i uz kolosijeke i potočiće.

Opis:

To je trajna, zeljasta, uspravna, uglata, do 30 cm visoka biljka, tvrdih dlaka, na vrhu često razgranata. Srcolikih listovi, dugih, dlakavih peteljki prizemni su, a dugoljasti sjedeći listovi, tj. bez peteljke na stabljici. Boje su tamnozelene, puni dlaka i bijelih pjega. Zvonolik cvijet, sličan jaglacu, tvori štitac na vrhu. U početku je ružičast, a kasnije modro-ljubičast. Korijen je podanak.

Sadrži:

Željezo, vapno (kalcij), sluz, tanin, gumu, smolu, ulje, saponozid i silikat.

Bere se:

Cvate od ožujka do svibnja, a sabire se u svibnju i lipnju. Upotrebljava se lišće, rjeđe čitava biljka u cvatu (bez korijena).

Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:

Mlado se lišće, poput špinata, jede kao salata s uljem i limunovim sokom, ili kao varivo. Čaj, koji se priprema tako da se 1 velika žlica osušenog lišća popari s 3 dl kipuće vode i nakon I5 min. procijedi, pije se 6-8 puta dnevno po 1 mala šalica, pomaže protiv promuklosti, upala u grlu i prsima, i protiv izbacivanja krvi. Još je bolje, ako se plućnjaku dodaju jednaki dijelovi bijke sljeza (Althaea officinalis) i sabljastog trpuca (Plantago lanceolata), sve zasladi s 2 velike žlice meda.
Tuberkuloznima koristi mješavina od jednakih dijelova plućnjaka, bijelog sljeza, koprive smrdljive (Galeopsishroleuca), podbjela (Tussilago farfara) i sabljastog trpuca: 1 velika žlica te mješavine popari se s 2 dl kipuće vode i nakon 15min. procijedi. Pije se triput dnevno po 1 šalica poslij jela. U šalicu čaja treba dodati 1 veliku žlicu meda.
Dobro je po 15 g plućnjaka, podbjela, kunice (Achilearmillefolium), trpuca, islandskog lišaja (Lichen islandicus), odoljena (Valeriana officinalis) i 20 g korijena omana (Inu1 h lenium) močiti 16 sati u 2 I vina, zatim dodati ¼ kg meda kuhati na tihoj vatri ½ sata, pa ostaviti poklopljeno da stoji još ½ sata i zatim procijediti. Uzima se svaki sat po 1 velika žlica, protiv kašlja, za lakše izbacivanje sluzi, čišćenje pluća i grla. Preporučuje se uz taj čaj i grgljati mlakim odvarom kadulje ili preslice, koji se priprema tako da se 80 g – 100 biljke moči 12 sati u 1 I vode, nakon toga stavi da la gano kuha 10 min. i tada procijedi.
Iscijeđen sok svježe biljke dobro je uzimati 3-4 tjedno, po 3 kavske žličice dnevno, za jačanje pluća. Još je bolje 1 kavsku žličicu iscijeđenog soka plućnjaka i 1 žlicu meda popiti u šalici mlijeka. Kozje mlijeko djelotvornije je nego kravlje.

Izvor:  narodnilijek.com

Posjetite i naš blog VESELA KUHINJA, te ostavite Vaše sugestije i pohvale u komentaru ispod. Hvala!

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | Facebook Themes